Dzień Jeża w przedszkolu
Miedzynarodowy Dzień Jeża przypada 10 listopada. Dzieci ubrane były w kolorze brązowym i przyniosły z domu maskotki jeżyków. Świętowanie rozpoczęliśmy piosenkami i zabawami w sali Jeżyków. Pluszaki wykorzystaliśmy do zajęć ruchowych i matematycznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się plastikowy jeż z wyskakującymi kolcami. Każde dziecko mogło spróbować tej atrakcji. Miło było patrzeć na uśmiechnięte buzie i głośne śmiechy uczestników zabawy. Jeszcze większą niespodzianką okazały się jeże - ciasteczka ofiarowane przez mamusię Nadii. Podsumowaniem zajęć były prace plastyczne.
A co wiemy o jeżach?
W Polsce występują dwa gatunki: jeż wschodni, zamieszkujący tereny niemal całej Polski oraz jeż europejski lub zachodni, którego granica zasięgu przebiega przez Śląsk, Ziemię Lubuską oraz Pomorze Szczecińskie. Jeże są największymi ssakami owadożernymi w kraju. Długość głowy i tułowia osiąga 20-30 cm, posiadają krótki 2-5 cm ogonek, mogą ważyć 0,6 - 2 kg. Ich ubarwienie ma kolor szarobrunatny a po stronie brzusznej biało-szary lub brunatny.
Jak pomóc jeżom w okresie jesienno- zimowym?
- warto zostawić w ogródkach niezagospodarowane fragmenty,
- pod ogrodzeniem można zostawić trochę wolnego miejsca, tak by jeże i nie tylko mogły do niego wchodzić (jeże żywią się ślimakami, więc na ich obecności skorzystają rośliny),
- pozostawmy w swoim ogrodzie opadłe liście oraz gałęzie, to idealne miejsce na sen zimowy,
- wypalanie pozostałości po jesiennych porządkach, może być zabójcze dla jeży, unikajmy tego,
- już z kilku desek można zbudować domek hibernacyjny dla jeży, będzie on bezpieczny i ciepły dla przyszłego lokatora.